Czym jest

To proces, który polega na przenoszeniu danych w inne miejsce w pamięci masowej po to, aby móc je długoterminowo magazynować. Archiwizacji podlegają dane, które tworzy i przechowuje użytkownik danego komputera, pliki które tworzą bazy danych, dane zapisywane na partycjach oraz oczywiście dane z całego dysku twardego.
O konieczności archiwizacji danych nie trzeba nikogo przekonywać. Najlepiej wykonywać ją w regularnych odstępach czasu, w zależności jak ważne są archiwizowane dane. Dane przed archiwizacja podlegają kompresji, aby zajmowały mniej miejsca. Jeżeli archiwizacja jest regularna, to zapisywane są tylko te pliki, które zmieniły się w porównaniu od czasu poprzedniej archiwizacji.
Są rożne sposoby i rodzaje archiwizacji danych. Naszym zadaniem jest je odpowiednio dopasować do określonego użytkownika. Ma do wyboru pięć rodzajów archiwizacji: archiwizacja na innym dysku w tym samym komputerze, archiwizacja na nośnikach wymiennych, archiwizacja na taśmie magnetycznej, archiwizacja na innym komputerze i archiwizacja on-line. Przechowywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze wciąż nie cieszy się dużym zaufaniem, mimo wszystko staje się coraz bardziej popularną obsługą. Dzieje się tak przez wydarzenia występujące od czasu do czasu dotyczących wycieku bądź przejęcia informacji z serwerów. Większość z nas czuje większe bezpieczeństwo gdy przechowujemy dane na urządzeniach, które mamy pod ręką. Dlatego nadal popularne jest tworzenie archiwów na dyskach zewnętrznych lub taśmach magnetycznych.
Większość ludzi mieszkających w Polsce nie widzi różnicy między archiwizacją danych i backup i często stosują je jako zamienne. Backup to tworzenie kopii bezpieczeństwa danych po to aby móc je odtworzyć w razie utraty lub uszkodzenia. Natomiast archiwizacja danych to warstwowanie danych i podzielenie ich na dane aktywne, nieaktywne i referencyjne oraz zapisanie ich w odpowiednim miejscu.
Archiwizacja danych w chmurze jest bezpieczną opcja dla każdej firmy. Zajmują się tym często firmy, które zainwestowały w odpowiednie systemy zabezpieczeń. To typowe zabezpieczenia Centrum Danych.