akte

Bezpieczeństwo przy archiwizacji w chmurze

Bezpieczeństwo przy archiwizacji w chmurze

Wiele osób zastanawia się nad tym czym jest chmura i jakie spełnia funkcje. Chmura obliczeniowa działa na zasadzie połączonych serwerów komputerowych, które umożliwiają przechowywanie danych np. różnych rodzajów plików (dokumenty, zdjęcia). Informacje są umieszczone na serwerach w różnych częściach świata, dzięki temu mamy dostęp do plików z każdego miejsca na świecie.

Kto z nich korzysta?


Tak naprawdę, każdy z nas korzystał z chmur komputerowych, kiedy przykładowo logujemy się na portale społecznościowe lub korzystamy z maila. Wszystkie nasze działania znajdują się na serwerach poszczególnych firm. Ciekawostką jest, że np. Apple`a ma serwer m.in. w Chinach, Microsoft między innymi w Brazylii oraz jak inny potentat jakim jest Google w Singapurze.

Bezpieczeństwo danych w chmurze


Przechowywanie informacji w chmurze jest bezpieczniejsze niż na dyskach komputerowych, ponieważ w przypadku awarii sprzętu, działania wirusów lub po prostu utracie nośnika nasze dane są dostępne. Takie przypadki dotyczą także całych firm, co może nieść ze sobą złe skutki. Przy archiwizacji danych online zapobiegniemy takim sytuacjom dzięki wieloetapowym systemom zabezpieczeń danych.

W miejscach, gdzie są centra danych, musi być profesjonalnie wyselekcjonowana grupa osób związana z administrowaniem i utrzymaniem systemu. Obowiązkiem są zabezpieczenia wokół budynku min. monitoring, jednostki ochrony czy specjalne systemy np. odpowiedzialne są podtrzymywanie zasilania, przeciwpożarowe, identyfikacji osób, chłodzenia. Dodatkowym aspektem jest doskonała ochrona przed ewentualnymi atakami hakerów i wirusów.

Przesyłane dane są zabezpieczone, przez odpowiednie szyfrowanie. Chroni to przed dostępem do danych przez osoby nieautoryzowane, a nawet administratora. Dzięki temu tylko użytkownik, który zna hasło ma dostęp do danych, hasło tworzy elektroniczny klucz szyfrujący, który umożliwia dostęp do danych na serwerze.

Posted by akte in Bez kategorii, 1 comment